Mallarmé

1842’de Paris’te doğdu. Annesini 5 yaşında yitirdi. 10 yaşında bir din okuluna, 14 yaşında da Sens Lisesi’ne yatılı olarak girdi. 1862 Kasımında, Alman Maria Gerhard’la Londra’ya yerleşti.

Ertesi yıl babasını da yitirdi ve kendisinden yedi yaş büyük Maria’yla evlenip Tournon’da İngilizce öğretmenliğine başladı. 1864 kışında Hirodias’a (Hérodiade) “gebe” kaldı ve hemen ardından kızı Geneviève doğdu; yazın Kır Tanrısı’nı (Faune) yazmaya başladı. 1866’da Cannes’da derin bir bunalıma girdi, sonraki iki yıl migrenlerle ve bu zihinsel can çekişmesiyle geçti. 1871’de oğlu Anatole dünyaya geldi ve şair Paris’e atandı. 1878’de İngilizce Sözcükler’i (Les Mots anglais) yayımladı. G. W. Cox’un bir el kitabından yaptığı Antik Tanrılar (Dieux antiques) çevirisinin yayımlandığı 1879 yılında oğlu Anatole’ü yitirdi. 1884’te Manet aracılığıyla tanıştığı Méry Laurent yaşamına girdi. Verlaine’in Lanetli Şairler (Poètes maudits) ve Huysmans’ın Tersine (A rebours) yapıtlarının yayımlanmasıyla üne kavuştu ve aynı yıl “Yeryüzünün Orpheus’çu açıklaması” olacak Kitap projesinden ilk kez söz etti. 1896’da ölen Verlaine’in ardından “Şairlerin Prensi” seçildi. 1897’de Cosmopolis dergisinde Un Coup de Dés (Bir Zar Atımı) yayımlandı; sonraki yıl Hirodias üstünde yeniden çalışırken 9 Eylül günü Valvins’de öldü. 35 yıllık bir çalışmanın sonunda Hirodias’a son noktayı koyamamıştı ama vasiyetinde karısıyla kızına şöyle yazmıştı bile: “İnanın çok güzel olacaktı.”

Serkan Işın

Zinhar'ın kurucusu ve Türkiye'de Görsel Şiir diye bir şeyi tartışmış olmanızın sebebi olan kişi. Şair. En son yayınladığı Büt'an Şiirleri ile birlikte son mısralı şiir kitabını yayınladı. Son Barbar Görsel Şiir taslağını da editöre gönderdi, son okuma için, 2021 Kış aylarında yayında olacak, muhtemelen, belki, inşallah...

Araç çubuğuna atla