2002-2022

Türkiye’de Görsel Şiir, Zinhar dergisi ve web sitesi üzerinde başladı, bundan 16 yıl önce. Bu süre içinde tartışmalar, kavgalar ve bu deneysel alan ile ilgili yüzlerce yazı yayımlandı. Son Barbar bir cevap ve tekzip poetikasıdır.

Kitap (Son Barbar Görsel Şiir) bir antoloji olacak. Her ne kadar kitabın son yıllarda yayınlanmış iki önemli antoloji kadar geniş katılımlı olmasını arzu etsem de, bu zannediyorum bu baskıda olacak iş değil. Onun yerine, önsöz sayılabilecek uzun bir metin ve şairlerin (görsel) şiirlerinden oluşan bölümler olacak. Aslında istediğim şey, bunu eskiden, çocukken yayınlanmış ansiklopediler gibi fasikül fasikül yayınlamak idi, ama o da şimdilik mümkün görünmüyor.

Kitabın yazımı 2020 yılının başında sona ermiş ve örneklerin seçimi, tashih, son okuma vb. gibi işlerin tamamlanması ile 2021 yılının sonunda yayına hazır hale gelecektir.

27 Nisan 2022 güncelleme: Kitap bitti, editörlük anlamında ise yapılacak çok fazla işi kaldı ve ben uzun zamandır yazmıyorum, yazamıyorum. Dipnotlar, tashihler vb. ile birlikte kitabın hacmini biraz daha küçültmek için bana gönderilen bütün görsel şiirleri değil, seçtiğim ve bana göre ilgi çekici gördüğüm şiirleri kitabın içine serpiştirmek istiyorum; örneğin bir şairden en fazla 5 görsel şiir gibi..

Araç çubuğuna atla