Bütün bu süreç içinde olan biteni, kısaca özetleyip, görsel şiir konusunda sakınmadan şiir üretmeye devam eden ve sonra da dağılan şairleri ve şiirlerini yakından göreceğiz, Barbar’da. Ayrıca kitap için giriş metni sayılabilecek hacımlı bir derleme de yapmaktayım. Kendi yazılarımdan oluşan ve yeniden inşa edilen bu uzun metnin toparlanması vakit alıyor. 15 Aralık 2017’den beri derlediğim bu metin sayesinde zannediyorum okur için bir ufuk açılacaktır, görsel şiirin Türkçe’deki serüveni hakkında.

Not: Aralık 2019’a geldiğimiz şu günlerde metnin Gargantualaşmış hali beni ürkütüyor ve işin içinden çıkıp çıkamayacağım ise belirsiz. Fakat kitabın bir antoloji olmasını, sakin kafa ile derlenecek şiirlerin de okuru görsel şiir konusunda bilgilendireceği, en azından şiiri böyle deneysel alanlarda görenler için ise yeni ufuklar açabileceğini söyleyebilirim.

Güncelleme: Eylül 2020 tarihine gelindiğinde kitap bitti. Geriye sadece son okuma ve bu okuma ile bağlantılı olarak gözden geçirme kaldı. Salgın dönemi içinde böyle bir kitabın tamamlanması mümkün oldu diyebiliriz. Ayrıca şiir seçmeyi de büyük oranda bitirdim. Üzerimdeki bu grostonluk yükü atmama birkaç ay kaldığını umut etmekten başka elimden gelen şey yok şimdilik. Bu siteyi açık tutuyorum çünkü kitabın ana gövdesini bu site yardımı ile ortaya çıkardım. Kitap çıktığında sonbarbar.com adresi burası olacak.

Araç çubuğuna atla