Son Barbar, 2015 yılında başladığı yolculuğunun sonuna geldi. Kitabın yazı kısmı (uzun bir sunuş) bitti. Elbette daha fazla şey eklenebilir, fakat çıkartıp, sadeleştirmek marifetten. O yüzden elimden geldiği kadar kısa tuttum. Görsel şiir konusu (hareketi, akımı, dalgası, karın ağrısı vb.) benimle başlamış ve 15 yılın sonunda da benimle bitmiş gibi görünüyor. Derya Vural, Hakan Şarkdemir dışında görsel şiir yapmaya devam eden var mı, bilmiyorum var, biliyorum (Buğra Giritlioğlu, Erkut Tokman, Roman Karavadi ve dergiler, fanzinler). Elbette bu çevrede (zinhar çevresi) olması gerekmiyor, çünkü sürekli bir yayın yok ortada, hem de bir izler çevre.  İzler çevreyi bir araya toplayan heyecan ve inat çok şükür bir egemenlik alanına dönüşmeden dağıldı gitti de yaptığımız işin ‘profesyoneli’ olmadık.

Etkinliğin tepe noktası ve sonra da bayır aşağıya doğru gitmesi 2009 yılı oldu bana göre. Fakat artık bunlar çok da önemli değil. Önemli olan geriye kalacak olan İz. O izi de en derin şekilde kazımaya tımarlamaya, kaşağılamaya gayret ediyorum ki ancak uzun bir sürede iyileşebilsin…

Kitap ile ilgili son iş, elimde olan ve çeşitli şairlerin neredeyse bütün şiirlerini kapsayan dosyadan seçim yapmak. Gönül isterdi ki, hepsi için ayrı fasiküller yapabileyim fakat bunun için elde ne yeterli imkan ne de yeterli iştah var. Zaman içinde daha büyük bir derleme yapılabilir, mümkündür. Şimdilik benim seçtiğim ve bana göre önemli olan görsel şiirleri kitabın ikinci bölümünde seçip yayınlayacağım.

Görsel Şiir konusunun başta kendi gündemim olmak üzere herkes için kışlıklar arasına kaldırılması şu aşamada en çok istediğim şey olacaktır. En doğrusu budur. Modern/sonrası Türk şiiri’nin eleştirel anlamda bu ‘olay’ karşısında dili tutulmuştur çünkü.


Serkan Işın

Serkan Işın

Zinhar'ın kurucusu ve Türkiye'de Görsel Şiir diye bir şeyi tartışmış olmanızın sebebi olan kişi. Şair. En son yayınladığı Büt'an Şiirleri ile birlikte son mısralı şiir kitabını yayınladı. Son Barbar Görsel Şiir taslağını da editöre gönderdi, son okuma için, 2020 Nisan ayında..

0 yorum

Bir Cevap Yazın

Araç çubuğuna atla